boyun.jpg

 BOYUN FITIĞI İLE İLGİLİ SIKLIKLA SORULAN SORULAR


bel sss


1- Hangi durumlarda boyun fıtığından şüphelenmeliyim?
Boyun ağrısı ile birlikte kollarda ağrı, uyuşma , güçsüzlük , el ve kol kaslarında incelme gibi yakınmalar boyun fıtığı belirtisi olabilir. Ayrıca omuriliğe bası yapan boyun fıtıkları dengesizlik yapabilir.

2- Boyun fıtığından korunmak için neler yapmalıyım?
Boyun kaslarını güçlendirmek için düzenli olarak boyun  ekzersizleri yapmak gerekir.Yüzme sporu boyun problemi olan kişiler için çok faydalıdır. Özellikle masa başı işi yapan kişilerde kötü pozisyonda uzun süreli çalışmamaya özen göstermeleri gerekir. Sigara kullanımı boyun fıtığı oluşumunu kolaylaştıran bir faktördür.

3- Boyun fıtığım var ne zaman ameliyat olmam gerekir?
Boyun fıtıklarının çok az bir bölümü ameliyat gerektirir. Kol ve ellerde ağrı, güç kaybı, uyuşma , güçsüzlük olması ameliyat gerektirir. Omurilik basısı yapan boyun fıtıklarında dengesizlik oluşabilir ve kalıcı olabilir. Bu durumda omurilik hasarı oluşmadan bası yapan fıtığın alınması gerekir.

4- Ameliyat olmazsam ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirim?
El ve kollarda güçsüzlük (kısmi felç ) ile birlikte kalıcı olarak denge kusuru oluşabilir.

5- Ameliyat çözüm müdür?
Mikroskop altında yapılan mikrodiskektomi yöntemiyle başarı oranı yüksektir. Mevcut şikayetler ortadan kaldırıldığı gibi ağrıdan dolayı düşmüş olan hastanın yaşam kalitesi yükselir. İleriye dönük olusacak problemlerinde önüne geçilmiş olur.

6- Ameliyatın riski var mı bunlar  nelerdir?
Her cerrahi müdahelenin belli oranlarda riski vardır. Bu ameliyatlarda da % 1 düzeyinde riskler vardır. Bunlar enfeksiyon, omurilik yaralanması, sinir kökü yaralanması gibi risklerdir. Günümüzde mikrodiskektomi tekniğiyle bu oran minimuma inmiştir.

7- Hangi yöntem boyun fıtığı tedavisinde en başarılıdır?
Mikrodiskektomi yöntemi en başarılı yöntemdir. Boyun bölgesindeki fıtıkların alınmasından sonra oluşan boşluk sonucunda boyunda cökme oluşarak sinir kökü basısına neden olur. Bu problemin önüne geçemek için alınan disk yerine kafes( cage) ya da disk protezi implantlarından birini kullanmak gerekir.

Diğer cerrahi yöntemler
-    Laser Diskektomi : Lokal anestezi altında fıtığa ısı uygulanarak küçültülmesi yöntemidir. Uygun hastalarda tercih edilebilir. Başarı oranı %40-50 dir.
-    Endoskopik Diskektomi: Endoskopik olarak (ciltten mesafeye gönderilen aparat ile) fıtığın temizlenmesidir. Her bel fıtığına uygun bir yöntem değildir. Uygun hastalar seçildiği taktirde uygulanabilir. Avantajlari cilt kesisi gerektirmemesi, ameliyat esnasında doku zedelenmesi daha az olduğu için  hasta daha erken mobilize edilebilir.
-    Nukleoplati: Skopi eşliğinde fıtığa girilerek radyofrekans ile çok az miktarda küçültülmesidir. Basit bel ve boyun fıtıklarında tercih edilebilir.

Ameliyat kararı verilmiş hastada hastanın yaşı, genel durumu, fıtığın yeri ve tipi gibi faktörlere bağlı olarak en doğru yöntemi seçmek gerekir.

 8- En başarılı yöntem hangisidir?
Bugün için en başarılı efektif yöntem mikrodiskektomi yöntemidir. 2 cm lik bir cilt kesisi ile mikroskop altında yapılan bu ameliyatla fıtığın tamamını emniyetle almak mümkündür. Boyun fıtığı tedavisinde en güvenilir ve başarılı yöntemdir.

9-Ne zaman  çalışabilirim?
Ameliyat sonrası ertesi gün taburcu edilen hastanın normal prosedürde 1 hafta sonrasında normal yaşamına dönmesi beklenir.

10-Ameliyattan sonra tekrarlama olabilir mi?
Ameliyattan sonra %1 in altında tekrarlama olasılığı vardır.